Robertas Adamsas. Žmogaus užmojų pasekmės gamtovaizdžiuose

MazojiLietuva.lt

Renginiai, susitikimai, asmenybės, istorija.
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
El.paštas
Share on print
Spausdinti

Hasselblad fondo tarptautinis apdovanojimas už didelius pasiekimus fotografijos strityje buvo įteiktas amerikiečiui Robertui Adamsui, vienam iš svarbiausių ir įtakingiausių šiandienos fotografų. Su dideliu jautrumu ir atsidavimu Adamsas atskleidžia nuostabius žmogaus sudarkomus gamtovaizdžius ir kaip jie prisitaiko prie naujų sąlygų. Kruopščių kompozicijų ir sumanaus šviesos panaudojimo dėka R. Adamso nuotraukos spinduliuoja rafinuotą vizualią poeziją.

Robertas Adamsas – vienas iš svarbiausių ir įtakingiausių fotografų per pastaruosius keturiasdešimt metų. Visą šį laiką jis dirbo beveik tik Amerikos vakaruose ir, kol fotografija keitėsi ir skaidėsi, jis ištobulino jos kalbą pritaikydamas XIX amžiaus palikimą ir moderniąją fotografiją savo individualiam stiliui. Tiksli ir nedramatiška R. Adamso Amerikos vakarų vizija dabar kaip nenuginčijamas dokumentas, atspindintis globalinius aplinkosaugos klausimus ir nuosekliai vaizduojantis žmogaus užmojų pasekmes bei viltį konkrečiuose gamtovaizdžiuose.

Ankstyvosios R. Adamso nuotraukos iš Kolorado, išspaudintos The New West ir Denver, mena greitą populiacijos augimą ir to pasekmes − greitkelius, naujus namus ir prekybos centrus, telekomunikacijos stulpus ir skelbimų lentas, kino teatrus po atviru dangumi ir t. t. Jautri nuotraukų serija Our Lives and Our Children, kurioje žmonės, gyvenantys netoli branduolinių ginklų gamyklos, vaizduojami prekybos centruose ir gatvėje lyg to nežinotų. Nuotraukų serijose Prairie, Colorado, Clearcuts, Tree Line, Clatsop Beach ir The Northwest Coast R. Adamsas tampa dar subtilesnis dokumentalistas ir pradeda vaizduoti daugiausia medžius ir krūmus, iškirstus plotus, taip pat atvirus kraštovaizdžius ir vandenyną. Nors R. Adamso nuotraukose vaizduojami Amerikos vakarai ir jų išskirtinė gamta, kultūra ir kraštovaizdis, šio fotografo darbų tematika yra aktuali visam pasauliui. Nuotraukos atveria akis ir priverčia pažvelgti į mus supančią gamtą, kad ir kur būtumėme.

Valentinas Juraitis

Robertas Adamsas. Denveris. 1968-72

Robertas Adamsas. Kalifornija. 1983

Robertas Adamsas. Alameda. 1970

Panašūs straipsniai