Vitalijus Butyrinas (1947-2020). Fotografikoje ieškojo simbolių, alegorijų

MazojiLietuva.lt

Renginiai, susitikimai, asmenybės, istorija.
Facebook
LinkedIn
El.paštas
Spausdinti

Vitalijus Butyrinas. V. Juraičio nuotr.

Fotomenininkas gimė 1947 metais Kaune, mirė Vilniuje 2020 lapkričio 03 d. Palaidotas Antakalnio kapinėse menininkų kalnelyje.

Nuo 1965 m.  įsikūrus Kauno fotoklubui kartu su bedražygiasi A. Macijausku, V. Luckumi, R. Rakausku, J. Kalveliu ir kitais aktyviai dalyvavo  kolektyvinėse  parodose. O 1968 m. Kaune, kino teatre „Ąžuolynas“, buvo atidaryta jo pirmoji personalinė fotografijų paroda,  vėliau  menininkas surengė dar apie 80 individualių parodų Lietuvoje ir kitose šalyse, pelnė daugiau nei 300 įvairių apdovanojimų.

Kalbant apie fotografiką, kas yra fotomontažas, tai Vitalijus Butyrinas  buvo didžiausias meistras. Savo darbais praėjusio amžiausi septintajame dešimtmetyje  jis išsiskyrė  iš kitų  viduriniosios kartos lietuvių fotomenininkų, nes kūrė  grafinius darbus, o ne  dokumentiškus  kaimo, gatvės vaizdus, peizažus,  ar gilinosi į socialinius, psichologinius aspektus.Tuometinė  Lietuvos fotografijos mokykla daugiau buvo orientuota į tikro gyvenimo fiksavimą.

Butyrinas buvo kitoks, jis buvo grafikas, ieškantis simbolių, alegorijų – mąstytojas, svajotojas.

1973–1980 metais dirbdamas Lietuvos fotomenininkų sąjungoje fotografas taip pat prisidėjo prie Lietuvos fotografijos mokyklos įtvirtinimo ir jos atstovų kūrybos sklaidos užsienyje. Būdamas  Tarptautinės meninės fotografijos federacijos maestro (MFIAP) jis dėjo daug pastangų, kad Lietuvos fotografai galėtų parodyti savo darbus FIAP rengiamose parodose, su sava kūryba išeitų į tarptautinę plotmę.

2020 m. Nidos fotomenininkų simpoziume buvo surengta V. Butyrino paroda. Ten buvo galima pamatyti originalus – jie nedideli, subtilūs, labiau veikia kaip meno objektai nei reprodukcijos.

Jis  kūrė montažus, kuriuose fotografinis atvaizdas naudotas tik kaip pradinė medžiaga. Fotomenininko kūriniuose vyravo istorinės, mitologinės, erotinės temos… jo nuotraukose daug kosmologijos, kaitos, gyvybės.

Prieš dvidėšimt metų, būdamas geros sveikatos nekankinamas ligų  dažnai lankydavosi fotografijos  žurnalo ,,Vyzdys” redakcijoje, buvo žurnalo rengiamų konkursų žiuri narys, bendravo su jaunimu, dalijosi kūrybinė patirtimi.

“Vyzdžio” leidykla  išleido dvi Vitalijaus Butyrino knygas: “TERRA INCOGNITA” (albume pateikta 100 įvairių metų fotografijų iš serijų: Gimimas, Pasakų pasaulis, Jūros pasakos, Vaikystės prisiminimai, Neringa, Titanai, SoS, Civilizacijos, Terra incognita) ir fotoalbumėlį mistiniu pavadinimu “13”.

Vitalijus Butyrinas. SONATA. 1983

Vitalijus Butyrinas. Vasara Nidoje

Vitalijus Butyrinas. Motina

Vitalijus Butyrinas

Vitalijus Butyrinas

Vitalijus Butyrinas

Vitalijus Butyrinas. Iš ciklo ,,Jūros pasakos”

Vitalijus Butyrinas buvo ilgametis “Vyzdžio” žurnalo fotokonkursų žiuri narys, įteikia prizą jaunajam fotografui. Vilnius, 1998

Panašūs straipsniai

Aleksandras Ostašenkovas: Neįvardytas laikas

  2024 m. vasario 1 d., ketvirtadienį, 17.30 val. Fotografijos muziejuje (Vilniaus g. 140, Šiauliai) atidaroma fotomenininko Aleksandro Ostašenkovo paroda „Neįvardyto laiko