
2025 metų Hasselblad prizo laimėtoja tapo Sophie Ristelhueber.Tai jau 45 – oji laimėja, kurią apdovanojo šis fondas.
Tarptautinį Hasselblado apdovanojimą už fotografijos pasiekimus sudaro 2 000 000 SEK suma, aukso medalis ir diplomas. Apdovanojimo laimėtojas paprastai paskelbiamas apie kovo 8 d., Viktoro Hasselblado gimtadienį. Vėliau tais pačiais metais Hasselblad centre atidaroma apdovanojimo laureato darbų paroda ir ta pačia proga surengiamas simpoziumas su laureatu.
Kiekvienais metais Fondo direktorių taryba skiria apdovanojimų komitetą, sudarytą iš tarptautiniu mastu žinomų fotografijos ekspertų ir mokslininkų. Komitetas siūlo 3–5 kandidatus, iš kurių Fondo valdyba išrenka nugalėtoją
Kalle Sanner, Hasselblad fondo generalinis direktorė sako: ,,Sophie Ristelhueber nuotraukos išlieka nuolat aktualios, ir tikiuosi, kad jos darbas gali pasiūlyti mums naujų įžvalgų apie pasaulį, kuriame gyvename. Tai nepaprastai įdomu,kad Hasselblad fondas jos surinktus kūrinius pristatys plačiau publika Skandinavijoje pirmą kartą“.
Apie Sophie Ristelhueber
Libanas, Kuveitas, buvusi Jugoslavija, Irakas ir Vakarų krantas – tai konfliktų vietos, kurios dažnai sudaro Sophie Ristelhueber kūrybos pagrindą.Vengdama sensacingumo, ji užfiksuoja emocinį intensyvumą tylius, žmogaus buvimo ir veiklos pėdsakus. Pasikartojanti jos meninės praktikos tema yra amžinas žmonijos kūrybos ciklas ir sunaikinimas, po kurio seka atsinaujinimas.
Sophie Ristelhueber gimė 1949 m. Paryžiuje, kur iki šiol gyvena ir darbai. Ji studijavo literatūrą Sorbonoje, daugiausia dėmesio skirdama literatūrai. Tai judėjimas le nouveau roman – naujasis romanas – metęs iššūkį tradicinei pasakojimo struktūrai per fragmentuotą pasakojimą ir akcentavimą per detales. Šie principai turėjo įtakos Ristelhueber fotografijai Kai ji išryškina pėdsakus ir detales, o ne vaizduoja tikrą įvykį. Jos literatūriniai sugebėjimai taip pat akivaizdūs tarp ją pripažinusios publikos. S. Ristelhueber knygos dažnai yra mažo formato, tekstų fragmentai kaip neatsiejama vizualinio pasakojimo dalis. Jisukūrė ir išleido daugybę savo knygų ribotu tiražu, kurie jau yra visi tapo paklausiais kolekciniais eksponatais.
S. Ristelhueber darbai buvo eksponuojami daugelyje tarptautinių institutų įskaitant MoMA (Niujorkas), Dailės muziejų (Bostonas),Albright-Knox meno galeriją (Buffalo, JAV), The Power Plant (Torontas, CA), Tate Modernus (Londonas),Imperatoriškasis karo muziejus (Londonas, ). Ji dalyvavo bienalėse Johanesburge, San Paule, Etchigo trienalėje-Tsumari, taip pat nuotraukų festivalyje Rencontres Photographiques d’Arles.Kai kurios jos reikšmingos personalinės parodos surengtos Paryžiuje Pompidou centre,Galerie Nationale du Jeu de Paume, Musée Zadkine, Musée d’Art Modernede Paris, Musée Rodin ir Institut Giacometti.
Naujausia jos paroda su verčiančiu susimąstyti pavadinimu ,,Kas, po velnių!”( What the Fuck! angl.) buvo parodyta galerijoje Poggi Paryžiuje, 2025 m.
vyzdys inf.
Sophie Ristelhueber. Beiruto fotografijos
Beiruto fotografijos
EveryOne 14
Tikėjimas 14
Instaliacija _Fonde-Giacometti
Sophie Ristelhueber dirba Beirute1982.©fouad-el-khoury
Vulaines Iright 1
Sophie Ristelhueber. Vulaines Iright SR-1