S.Nėries 120 m. jubiliejui.  Apie poetės sūnų Balandį Saulių Bučą – dailininką, fotografą

MazojiLietuva.lt

Renginiai, susitikimai, asmenybės, istorija.
Facebook
LinkedIn
El.paštas
Spausdinti

Laikas nenumaldomai bėga ir regis dar visai neseniai Balandis-Saulius Bučas dar  atvažiuodavo iš Kauno  savo ūkį  motinos poetės Salomėjos Nėries (Bačinskaitės) tėviškę Kiršose netoli Vilkaviškio, neatsisakydavo dalyvauti poezijos renginiuose, fotoparodų atidarymuose ar kitokiuose kultūros mylėtojų suėjimuose.

Dabar to nebebus, Balandis išėjo Anapilin likus vos keliems mėnesiams iki septyniasdešimtmečio, gerokai pergyvenęs savo motiną.

Balandis – Saulius Bučas  poetės Salomėjos Nėries ir skulptoriaus Bernardo Bučo sūnus,  taip pat pasirinkęs menininko – tapytojo kelią. Tačiau, kaip dažnai būna, nepajėgė ištrūkti iš savo tėvų menininkų šešėlio.

Balandis Saulius Bučas sukūrė gražią šeimą – penkių vaikų tėvas… Man teko  su juo keletą metų bendrauti, kai periskėlėlė gyventi į Vilkaviškio rajoną, motinos tėviškę Kiršose.

Balandis – Saulius  buvo vadinamas ne tik dviem vardais,  dar turėjo ir trečią – Volodia.  Taip jis buvo vadinamas  Ufos ir  ir Maskvos laikotarpiu, kai ten  gyveno per Antrąjį pasaulinį karą. Bet  dauguma aplinkinių jį vadindavo Sauliumi.

Šalia dailės ir tapybos  jis buvo ir patyręs fotografas,  turėjo mėgėjišką fotolaboratoriją,  nemažai fotografavo. Su Sauliumi ir jo žmona Laima dažnai susitikdavome  Paežerių dvare,  per  fotoparodų atidarymus. Jis lankėsi ten  ir mano fotoparodoje ,,Gurbšilio žmonės“. Saulius buvo mūsų  žurnalo ,,Vyzdys foto/video“ nuolatinis skaitytojas.

Nesutiksiu su tais, kurie jį laikė šiek tiek ,,pakvaitusiu“. Tai buvo savitas menininkas, lėtoko būdo, bet aštraus, originalaus mąstymo.

Visuomet  laikėsi oriai, todėl nedarė to, kas jam nepriklausė, viešai pasakydavo kritišką savo nuomonę įvairiais klausimais. Gal todėl ne visuomet jį mėgdavo poezijos vakarėlių rengėjai, kad nesidžiaugia , nesišypso, kiekvieną kartą nedėkoja, o neretai piktinasi dėl motinos kūrybos savavališko naudojimo, autorinių teisių  nuolatinių pažeidinėjimų ir vagysčių.

Posovietinė,, Perestroikos”, ,,Atgimimo” ir ,,Sąjūdžio” laikų valdžia nelabai mėgo Balandį Saulių Bučą, gal už tai, kad reikalauja apsaugoti motinos autorines teises,  grąžinti motinos turtą, (40 ha ūkį sugrąžino, bet S. Nėries  namo – muziejaus pastato  Palemone – ne).   Jau  mirties patale Balandis Bučas  pageidavo atsigulti šalia savo motinos, bet ir čia likimas jį išskyrė, palaidojo Alvito miestelio  kapinaitėse.

Kalbant apie sūnų  neįmanoma  nekalbėti apie motiną – poetę.

Salomėja Nėris lyg meteoras iškilo aukščiau. Įgimtas talentas, savitas stilius, tikra lyrikė, intymi, nuoširdi, laisva.

Keliolika jos  eilėraščių pateko į lietuvių literatūros aukso fondą. Kai kurios  jos eilės – frazės , tokios,, kaip žydėjimas vyšnios” tapo aforizmais, posakiais, regis, nežinia iš kur atėjusiais…Bet tai buvo Salomėjos  žodžiai.

Salomėja Nėris 1942 m.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Salomėja Nėris (dažniausiai tiražuojamas poetės portretas)

Neskubėjo jos smerkti išeivijos rašytojai

Vertinant pasaulėžiūros plotme Salomėja Nėris buvo geriausia to meto lietuvių poetė katalikė ateitininkė ir po to, gal būt, geriausia poetė– bolševikė, išaukštinta iki padangių,  paversta propagandos  marionete.

Nedaug  protestų sulauktume pavadinę Salomėją Nėrį stipriausia lyrike lietuvių literatūroje. Daugelyje diskusijų ir straipsnių šalies ir išeivijos rašytojai  J.Aistis, A.Vaičiulaitis ( redagavęs žurnalą ,,Aidai”), K. Bradūnas (,,Draugo” laikraščio literatūros rubrikos  redaktorius), ypač  B.Raila per daug jos nesmerkė, ieškojo jos persivertimo priežasčių, bet  ir negalėjo pateisinančių surasti. Matyt  įvertino ir savo padėtį – žymiai saugesnę, pabėgus, palikus savo Tėvynę karo ir pokario audrose. Kaip jie būtų pasielgę jos vietoje?

Kaip ten bebūtų, daugelis  pabrėžia poetės talentą, išskiria geriausią  jos rinkinį ,,Diemedžiu žydėsiu”.1938 m. už šį rinkinį  jai buvo paskirta 5000 litų  tais laikas ženkli  ir didžiausia valstybinė premija.

Kodėl poetė  katalikė ateitininkė, kurios nuodėmklausiu buvo ir pats  prelatas M. Krupavičius,vienas žymiausių tarpukario Lietuvos ideologų, patriotas, žemės ūkio reformos, panaikinusios lenkų dvarininkų įtaką kaimui ir visai visuomenei, sukūręs vidutinio valstiečio ūkį, kaip pagrindą atsirasti tautiniams inteligentams, inžinieriams, mokytojams. Salomėja taip pat buvo iš tokių, iš vidutiniokų ūkininkų, tėvai turėjo 40 ha žemės Kiršose, netoli Vilkaviškio. Tačiau, ji, būdama 26-erių pasuko į kairę – į ,,Trečiąjį frontą”. Gal ją žeidė klerikalų veidmainiškumas, abejingumas, nesirūpinimas talentais, nugrūdo  mokytojauti  į provinciją Lazdijus… Bedarbystė.O gal susipainiojo ir meilės istorijose, kai  to meto Kaune buvo sunku pasislėpti nuo apkalbų, nuo pavydžių poniučių akių.Tos apkalbos pagraužė ne vieną Kauno gražuolę. Štai talentinga aktorė Unė Babickaitė buvo priversta vėl sugrįžti į Ameriką, nes negalėjo pakelti pavydo,  apkalbų.Tų poniučių – gandonešių, kurios tik ir stebi, su kuo žinoma menininkė  pakalbėjo, su kitu pašoko, o jau kitame miesto kvartale nešiojami gandai, kad  neva nuo to pono įsitaisė vaiką…

Salomėjos Nėries beatodairiška meilė  šveicarui prof. Juozui Eretui, turėjo ir jam  pasekmių, tolygių ultimatumui: arba baigti istoriją ir gyventi su savo šeima, arba prarasti profesoriaus darbą Lietuvoje.

Kraštiečių  sūduviečių atsiliepimai: ji  – ne barščių virėja, o – poetė

Jau ir šiais laikais  pakalbėti Salomėją Nėrį mėgstama  kiekviena pasitaikiusia proga, nes  beveik kiekvienas  bent kiek besidomintis literatūra Suvalkijoje suranda sąsajų su poete, jos sūnumi Sauliumi Balandžiu: gal gyveno netoli poetės  tėviškės, kartu dirbo, ar mokėsi.

Kai tiek šiandien apie poetę įvairių dalykų parašyta, mane nustebino gan geranoriški  viename inteligentų tremtinių pokalbyje Marijampolėje visai neseniai apie Salomėją pasakyti žodžiai.Viena moteris iš pažiūros konservatyvoka mokytoja, pasakė: juk Salomėja – ne eilinė namų šeimininkė, ir ne  barščių virėja., nejaugi ji turėjo trintis tik apie puodus. Meilė jai buvo įkvėpimas, argi turėtume  tokių eilėraščių be meilės,  be nusivylimų ir praradimų…

Tuo daug kas pasakyta ir daug kas atleista.

Viktoras Alekna – Salomėjos Nėries biografas, išleidęs ne vieną knygą, kruopščiai išdėstydamas  poetės gyvenimo faktų ir aplinkybių seką, bando atskleisti poetės poelgių logiką…Šis  kruopštus ir objektyvus biografas, šiais laikais jau nevaržomas cenzūros rėmų, pateikia daugiau medžiagos, bet neskuba daryti išvadų, vertinimų, nes kiekvieną atskirą faktą visuomet galima skirtingai interpretuoti.

Praėjusio amžiaus trečiajame dešimtmetyje jaunos merginos – katalikės posūkis į kitą pasaulėžiūrą nebuvo toks jau netikėtas. Didieji Europos šviesuoliai, tokie kaip Romenas Rolanas, Maksimo Gorkio draugužis, savo kūriniuose Tarybų Sąjungą piešė rožinėmis spalvomis,  garsusis prancūzų fotografas  Anri Kartje Bresonas  fotografijose parodė sovietinį žmogų didžiulių propagandinių plakatų šviesiame kontekste. Šio autoriaus fotoalbume apie Sovietų sąjungą  nematome liūdnų žmonių, net užuominių apie lagerius, nors albumas buvo išleistas  užsienyje, tiesiogiai nepasiekiant sovietinei cenzūrai.

Ką jau kalbėti apie kitus  vadinamosios demokratinės Europos  praėjusio amžiaus trečiojo dešimtmečio intelektualus, šviesuolius, kurie faktiškai toleravo ir daugeliu atvejų pateisino fašizmo gimimą, stalinizmo žiaurumus.Neparodė principingumo tardami autoritetingą žodį, gal patys buvo apmulkinti, ir  būdami minkštakūniai, mulkino kitus.

 Išsaugoti sūnų. Smulkus sraigtelis propagandos mašinoje

Šiame  kontekste Salomėja buvo tik smulki žuvelė kuria buvo pasinaudota sprendžiant globalines geopolitines  Europos perdalijimo užmačias. Ne vienas lietuvių menininkas, pavargęs  nuo smetoninės santvarkos cenzūros kaip naivūs lengvatikys  puolė į glėbį sovietinei stalininei propagandai. O šiuos lengvatikius satelitinėse valstybėlėse, tokiose, kokia buvo ir nepriklausona, neutrali Lietuva, sovietiniai ideologai jau nuo seno medžiojo ir laukė patogios progos, kaip jais pasinaudoti. Sovietų Sąjungos  atstovybėje  Kaune nuolat buvo rengiamos šventęs, ,,kavutes“, pobūviai su nekaltais pokalbiais. Čia dažnai dalyvaudavo ir žurnalistas, būsimasis prezidentas J.Paleckis, kairysis literatūros kritikas K.Korsakas, A. Venclova, P. Cvirka, kiti  menininkai, veikėjai. Jau vėliau į šalį įvažiavus sovietiniams tankams atstovybės vadovas Pozdniakovas  vietiniams komunistams ją rekomendavus paprašė Salomėjos parašyti poemą apie Staliną…

…O taip pat  kai kas jai pasiūlydavo versti tarybinių autorių  kūrinius į lietuvių kalbą… ir už tai atsilygindavo. Tai buvo savotiškas  mūsų kūrybinės inteligentijos  papirkinėjimas. Gal būt  tai buvo jos virsmo  pradžia. Smetoniniai valdantieji sluoksnai, kultūros-ideologai neišsaugojo jaunos talentės.

… Karas.1941 – aisiais  bomboms krentant ant Kauno, S. Nėris  su ketverių metų sūneliu Balandžiu  ant rankų skubėjo trauktis į Rytus,vyras liko vokiečių okupuotoje teritorijoje.

Sovietiniai pareigūnai, gelbėdami savo kailį, pamiršo poetę, ji  vos spėjo pasitraukti su paskutiniu sovietinių kareivių sunkvežimiu. Poetas V. Montvila pasimetė, nespėjo pabėgti, vėliau buvo sušaudytas. Panašus likimas galėjo laukti ir poetės.

Bėgant iš Lietuvos pirmoji netektis labai sukrėtė poetę. Ties Daugpiliu žuvo jos artimas klasės  draugas iš Vilkaviškio laikų – Pijus Glovackis. Žuvo per atsitiktinumą, jį nušovė rusų kareivis palaikęs  diversantu, nes turėjo pistoletą, miniatiūrinį, moterišką, kurį jam buvo paskolinusi Salomėja. Per sieną į Rusiją ties Daugpiliu  buvo sunku patekti, siena  buvo akilai saugoma nuo hitlerinių diversantų. Padėjo pereiti sieną G.Zimanas turėjęs svarius įgaliojimus.Vėl kelyje gilyn į Rusiją geležinkelio bomabardavimai, apšaudymai, gausybės sužeistųjų, žuvusieji… Per suirutę Salomėjai  iš rankų išprūdo ir pasimetė sūnelis Balandukas. Tris paras  ieškojo apšaudomo geležinkelio  apylinkėse, kol pagaliau surado ramiai sėdintį vežime ant šieno.

Kai dėstau ir rikiuoju  gausias  to meto biografijos  faktų virtines prisiminiau vieno rašytojo pasakymą: lengva įsivaizduoti save sėkmingu, teisingu strategu, kai stebi mūšį iš šalies. Stebi ir vertini  įvykius prabėgus keliems dešimtmečiams.

Salomėja Nėris tame  dalyvavo. Dalyvavo konkrečiai – buvo propagandos mašinos sraigtelis. Ir kaip kiekvienai motinai, jai matyt  buvo savarbiausias dalykas išgyventi, išsaugoti sūnų. Tuo metu ji sakė ir prašė pasitraukusios  sovietinės Lietuvos vadovų, visur dalyvausiu, tik neatskirkite manęs nuo Balanduko.

Savisaugos instinktas

Salomėja būdama garsi poetė, turėjo ir išlavintą savisaugos  instinktą, gal būt dėl to, kad  būdama tarp enkavedistų, nemažai, ką žinojo ne tik iš nuogirdų…

Salomėja graudžiai verkė per baltarusių poeto Jankos Kupalos laidotuves. Ar dėl paslaptingų žūties aplinkybių   baiminosi ir dėl savo likimo. Baltarusių  poetas klasikas 1942 m. Maskvoje iškrito iš kelinto aukšto ir užsimušė. Paprastai  tokius įvykius vadindavo ,,nelaimingu atsitikimu gamyboje“.

Šiandien galima tik samprotauti, kodėl poetas  žuvo per atsitiktinumą. Gal būt per daug sau leido žiauriomis  karo sąlygomis laisvamanybių, gal neklausė enkavedistų  nurodymų. Juk  poetai  taip pat dirbo fronto sąlygomis: jei liepta parašyti eilėraštį, tai  toks turi ir atsirasti laiku ir tinkamas.

-Fronte  kasdien žūsta žmonės tūkstančiais, o čia jums, ,,poetėliams”,  ne  sumuštinius su dešra valgyti ir ,,šnapsą“ maukti… Jei nebus teksto, įkvepiančio  pergalei  iki ryto, –  skrisite   ne  pro  balkoną , o pro langą, kaip tas baltarusių ,,bachūras”…, – ausyse skambėjo  žaliakepurių  enkavedistų užuominos.

Stalininių represijų sąlygomis ji neatsakė nei į vieną savo buvusių draugų ir draugių iš tremties Sibire laiškus ir net nebandė  jiems kaip nors padėti. Matyt bijojo pati save sukompromituoti neleistinais  ryšiais su  vadinamaisiais ,,liaudies priešais“. Nors jau 1940 m. Lietuvoje matė trėmimų mąstus ir  tuo buvo sukrėsta.

Karui pasibaigus  pasiligojusi Salomėja  išgyveno vos metus. Tačiau sovietų valdžia nei akimirkai nepalikdavo jos be dėmesio, jautri, kiekvienu  kritiškesniu atveju galinti graudžiai apsiverkti, atrodė neprognozuojama, ji nekėlė valdžiai pasitikėjimo, nes nestablia jautrios psichikos asmenybe gali pasinaudoti ir kiti. Koks būtų skandalas, jei jos  eilėraštis  apie Tėvynės meilę ir kraujuojantį kraštą būtų pasirodęs  žaliųjų partizanų pogrindinėje spaudoje. Beje  jos eilėraščiai , virtę dainomis,  buvo dainuotami ir partizanų.

Ar galėjo taip atsitikti? Sunku atsakyti. Tuo labiau, jau vieną kartą ji pakeitė savo įsitikinimus iš uolios katalikės  virto pavyzdinga bolševike.

Neveltui prūsų tautos užkariautojas  Teutonų Ordino didysis magistras Hermanas fon Salca yra pasakęs: išdavikais  negalima pasitikėti, jais  reikia  tik pasinaudoti…

Pokario metais nuolatinis  Salomėjos  prižiūrėtojas  buvo grafomaniškas  rašytojas Alpas Liepsnonis, jis jai patardavo poezijos tematiką , o kartais ir už ją parašydavo publicistinį opusą į laikraščius. Mirė poetė 1945 liepos 7 d. kai   jai buvo  vos 41-eri. Neilgai  po karo gyveno ir jos  tarybinės biografijos bendražygiai P.Cvirka, L.Gira. Jie  kaip sovietinės santvarkos šlovintojai ir marionetės, savotiški prekiniai ženklai , jau buvo atlikę savo darbą, todėl juos pagerbti buvo patogiau pastatytais paminklais ir atminimo įamžinimu  gatvių ir įmonių, kolūkių pavadinimuose.

xxx

Poetės sūnaus – Balandžio, išsiskiriančio iš minios  savo žilų nesuvaldomų  plaukų verpetais, išsiskiriančiu originaliu romėnišku profiliu ir nevaldomu, nestumdomu charakteriu jau  keliolika metų  nebėra mūsų tarpe. Ir tarsi nutrūko gyvasis ryšys su  lietuvių literatūros klasike – Salomėja Nėrimi, kuriai nepavyko tapti vien poete – buvo paversta  sovietinės propagandos sraigteliu.

Valentinas Juraitis

Salomėjos Nėries sūnus Balandis Saulius  Bučas  ( 1937-2007) savo ūkyje  Vilkaviškio r. Kiršų kaime 2006 m.

 

Autoriaus nuotr.

 

 

 

 

 

 

Panašūs straipsniai

Agnės Juodvalkytės paroda „Anska“

Vilniaus fotografijos galerijoje, Stiklių g. 4 (įėjimas iš Didžiosios g.), 17.30 val. atidaryta Agnės Juodvalkytės personalinė paroda „Anska“. Parodoje „ANSKA” fotografijomis apžvelgiama