Romas Linionis. Keramikė, sutartinių giedotoja Audronė Šlyterienė
Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejuje atidaryta Romo Linionio fotoparoda„Vinco Dovinės ainiai“.
Kaip tasai dievdirbys Vincas Dovinė iš Kazio Borutos „Medinių stebuklų“ (mūsų pasaulyje jis buvo Tamošius Dulska), laikytas dideliu keistuoliu šiame paprastame gyvenime…
Visi kūrėjai yra tarsi giminės: labai skirtingi, bet panašūs tuo, kad jiems atseikėta plačiau matyti, daugiau girdėti ir perprasti medžių, žemės ar vandenų šneką… Kartais – įžvelgti ateitį. Ir dar suteikta privilegija apie tai kalbėti. Kiekvienas kraštas turi savo didžiavyrius ir savus keistuolius, kurių talento ir didelio darbo dėka gimę (realisto akimis – irgi „keisti“) kūriniai išlieka daug ilgiau, nei tai, kas vadinama turtais ar nuosavybe. Išlieka ne tik molis ir metalas, ugnimi pakrikštyti – išlieka ir koplytstulpis kryžkelėje (ar atminimas apie jį), paveikslai, melodijos skambėjimas, koksai trapus bebūtų, taip pat – atkaklus savosios svajonės siekimas. Argi be jos būtume galėję kilti, skristi?
Ši paroda – apie tokius žmones. Fotokompozicijose – ne vien kūrėjai ir jų darbai.
Taip marijampolietis fotografas Romas LINIONIS (AFIAP) pristato savo naujausią autorinę parodą „Vinco Dovinės ainiai“. Ji – ilgus dešimtmečius gvildentos ir nepabaigiamos temos apie šio krašto (plačiausia prasme – užkliudant Lietuvą ir dar daugiau) ne vien menus kuriančius, bet ir gebančius save kitaip išreikšti, žmones. Penki dešimtmečiai su fotoaparatu, per aštuoniasdešimt (skaičius jau pamestas) autorinių parodų, ne viena dešimtis leidinių: autorinių albumų, katalogų, kalendorių… Ir – dešimtys tūkstančių negatyvų, kuriuose užfiksuotas gimtojo miesto gyvenimas ir žmonės, Lietuvos piliakalniai ir paminklai, rašytojų tėviškės ir miesteliai, bažnyčios. Visa tai – po mokslų KPI, darbo įmonėje, ilgamečio vadovavimo „Sūduvos“ fotoklubui bei Marijampolės fotogalerijai, daugiau nei du dešimtmečius dirbant Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejuje.
Naujausia paroda – tai lyg prisiminimas intensyvaus, kūrybiško laiko, kai buvo užvaldžiusi fotografika, kai kartu su kitomis temomis atėjo ir kūrėjų ciklas… Atėjo ilgam – dabar R. Linionis dar kartą ėmėsi nuotraukų, žirklučių ir klijų… Ne kompiuterio! Tad ši paroda – sugrįžimas ne tik prie temos (kažkada buvo sakęs, kad kūrėjų tema niekada nesibaigs), bet ir prie kūrybos metodo. Tiesa, žanras įvardijamas kaip fotokompozicijos…
Sūduvos metams skirta ne tik ši paroda – prisimintas bei paminėtas „Sūduvos“ fotoklubo, kurio pradžia – 1957-ieji, jubiliejus bei Pasaulinė fotografijos diena.
Nijolė Treinytė
Romas Linionis. Žurnalo „Suvalkija“ leidėjas, knygų autorius Zenius Šileris
Romas Linionis. Suvalkietiškų kanklių propaguotojas, dainų rinkėjas, kolektyvų vadovas, knygų autorius Jaunius Vylius