Ignalinos 150-mečiui skirta paroda „Rytų Aukštaitijos kaimai. Namų išorė ir vidus“

MazojiLietuva.lt

Renginiai, susitikimai, asmenybės, istorija.
Facebook
LinkedIn
El.paštas
Spausdinti
Ignalinos 150-mečiui skirta paroda „Rytų Aukštaitijos kaimai. Namų išorė ir vidus“

Birželio 21 dieną  Ignalinos rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje atidaryta Valentino Juraičio  fotoparoda  ,,Rytų Aukštaitijos kaimai. Namų išorė ir vidus”

V. Juraitis. Katinautiškių k. 2014

V.Juraitis. Kukutėlių k. 2013

„Nieko atsitiktinio, kad čia esu. Ignalina – tai nuostabus ežerų kraštas, kur kiekvienas fotografijos mylėtojas  bando čia užfiksuoti krašto grožį ir šiomis grožybėmis pasidalinti  su kitais. O atstumai – ne kliūtis, Europos Sąjungos masteliais  visa Lietuva  skersai išilgai –  tik trys valandos kelio.

Šios  fotoparodos tikslas atkreipti dėmesį į senuosius gyvenamuosius namus, gatvinius kaimus ir išleisti fotoalbumą, pasakojantį apie  Rytų Aukštaitijos nekilnojamąjį kultūros paveldą ir perduoti ateities kartoms, sudaryti sąlygas visuomenei jį geriau pažinti ir naudotis. Senųjų pastatų ir jų šeimininkų užfiksavimas fotografijoje – labai vertinga ir nykstanti informacija. Pastato interjeras rodomas su jų gyventojais ir erdve,  kur jų giminė pragyveno  kelias kartas, kur beveik kiekvienas daiktas mena senuosius gyvenimus.

Autorius sako, kad žymusis prieškario tautiškų tradicijų ir paveldo fotografas Balys Buračas  šiandien apsilankęs Lietuvos kaime labai nustebtų: daugelyje kaimų jau  neliko tikrųjų gyventojų. Net ir vaizdingiausiose gamtos vietovėse jų beveik nėra. Sodybos tuščios,  nutilę ir  išmirę. Jas lanko ir prižiūri, daugeliu atvejų tik  miestiečiai, įsirengę čia poilsiavietes, arba kaimo turizmo verslininkai, čia plėtoja viešbučių, baidarių verslus

Ypatingą vietą kaimo architektūroje užima dvarų rūmai ir ūkiniai pastatai. Parodoje matomi pavyzdingai sutvarkyti Vidiškių, Paliesiaus, Jašiūnų dvarai. Autoriaus teigimu, šie dvarai labai gražūs, tačiau tarsi apmirę, be kasdienės gyvybės, be judėjimo, be gamybos: „Man norėtųsi, kad dvarai pradėtų gaminti ir produkciją: sūrius, alų, dešras, panašiai kaip yra Čekijoje. Būtų ką fotografuoti, žmonėms parodyti. Turime vienintelį šalyje Vidiškių dvarą, kur yra atkuriamas ir  rūmų vidus su tikėtina ano amžiaus aplinka: baldais, paveikslais, kilimais. Kituose dvaruose  kol kas atkuriami pastatų kontūrai.  Džiugu, kad toks kūltūros centras yra Ignalinos rajone.

Regione yra  nemažai vandens malūnų, kurių būklė  labai skirtinga. Gerai žinomas Ginučių malūnas. Tačiau verti dėmesio mažiau žinomi Juodagalvių, Bruknynės ir kiti inžineriniai objektai. Taigi šį paveldą svarbu ne tik saugoti ir panaudoti šalies įvaizdžiui kurti, dokumentuoti fotografijose  jų  atstatymą ir atgimimą”,- kalbėjo autorius.

Parodoje užfiksuoti aukštaitiški namai, o jie, pasak fotogravo skiriasi nuo kitų regionų statinių. Aukštaitiškas gyvenamasis namas ypač kompaktiškas. Ignalinos rajone kiek  aukštesnis, neprigludęs prie žemės. Langai didesni, jauku, sausa ir patogu gyventi. „Man gražūs atviri lubų balkiai, ir plačiabrylės  senoviškos grindys, žymiai sveikesnės nei  parketlentė iš plastiko. Tai sveika aplinka, kuri buvo puoselėjama ir tobulinama  ištisus dešimtmečius.”

Pastebėta, kad ypač gražiai tvarko savo sodybų vidų rajono tautodailininkai, kurie sukuria jaukų aukštaitišką stilių. „Argi ne jauku gyventi  žinomos tesktilininkės Danguolės Bukėnaitės sodyboje Sabališkių kaime, kur viskas dvelkia natūralumu, senomis tradicijomis ir išsaugotais daiktais, baldais, šeimos relikvijomis. Smagu ir gera fotografuoti kuklią audėjos  Aleksandros Ruzgienės trobą Linkmenyse, Bronės Artimavičienės Taujūnuose namų aplinką.  O Virginija Stasiūnaitė, grįžusi iš sostinės, Guntauninkų kaime  gyvena tėvų namuose, išsaugodama ir skoningai praturtindama savo būstą. Lankydamasis svečiuose  pas Kukutėlių, Katinautiškės, Mėžionių žmones ir kituose kaimuose aplinką fotografavau su dideliu malonumu. Ir daugelis tų vaizdų eksponuojami parodoje ir bus knygoje

Na o šios parodos nuotraukas galės pamatyti visi Ignalinos miesto šventės dalyviai. Jos bus rodomos Laisvės aikštėje (LED ekrane) birželio 24 dieną 12 val.,

parengė Lina Kovalevskienė,

tel. (8 386) 52522, el.p. lina.kovalevskiene@ignalina.lt

www.ignalina.lt

Panašūs straipsniai

Aleksandras Ostašenkovas: Neįvardytas laikas

  2024 m. vasario 1 d., ketvirtadienį, 17.30 val. Fotografijos muziejuje (Vilniaus g. 140, Šiauliai) atidaroma fotomenininko Aleksandro Ostašenkovo paroda „Neįvardyto laiko