- Laikas
- Fotonuoma. Remontas
- Emigracija
- Mažoji Lietuva
- Fotoaparatai
- Žodynėlis
- Kelionės
- Kūrybos galerija
- Pradžia
- Kontaktai
- Knygos
- Žurnalo prenumerata
- Skaityti VYZDYS žurnalus
Deimena Labanauskaitė: Kelionė į Karaliaučių dviračiais: 7 dienos, 358 km ir pirmasis pasimatymas su savo vardo upe
Žurnalas 2016 PDF formatu
Žurnalas 2018 PDF formatu
Žurnalas 2018 PDF formatu
10 faktų, kuriuos įdomu ir naudinga žinoti apie fotografiją
1. „Kodak“ kompanijos pavadinimas. „Kodak“ prakės ženklas yra žinomas net ir tiems, kurie neturi nieko bendro su fotografija. Ši kompanija buvo įkurta dar 1888 m. Kai jos įkūrėjo George Eastman buvo paklausta, kodėl jo kompanija buvo pavadinta „Kodak“, jis atsakė, jog „K“ jam skambėjo kaip stipri raidė, o pats pavadinimas neturėjo jokios reikšmės.
2. Pati brangiausia nuotrauka. Daugeliui žmonių yra įprasta girdėti apie neįtikėtinai brangius visame pasaulyje žinomų dailininkų paveikslus, tačiau kur kas rečiau galime girdėti apie labai brangias nuotraukas. Tuo tarpu pati brangiausia nuotrauka pasaulyje iki šiol yra „Rhein II“, padaryta dar 1999 m. fotografo Andreas Gursky. 2011 m. Niujorke surengtame aukcione ši nuotrauka buvo parduota už neįtikėtiną 4 338 500 USD sumą!
3. Keistas fotografijos istorijos laikotarpis. XIX a. patys populiariausi fotografijų objektai buvo mirę žmonės (tai buvo vadinama „post mortem“ fotografija). Ir nors dažniausiai buvo fotografuojami įžymūs mirę žmonės, bėgant laikui po mirties pradėti fotografuoti ir eiliniai žmonės.
4. Tuometė fotoaparatų blykstė. Kalio chloridas ir aliuminis fotografijos vystymosi pradžioje buvo naudojami blykstei – iki tol, kol nebuvo išrasta elektroninė fotoaparatų blykstė. Jei šis mišinys būdavo sumaišomas neteisingai, tekdavo susidurti su sprogimu! O tai reiškia, kad tuometinė fotografija galėjo būti ir pakankamai pavojinga. Tačiau, ko nepadarysi dėl meno, ar ne?
5. Pirmoji spalvota nuotrauka. 1861 m. buvo pagaminta pirmoji pasaulyje spalvota nuotrauka, naudojant raudonos, žalios ir mėlynos spalvos filtrus. Tuomet vaizdas buvo perteiktas ant fotojautrios plokštelės su atitinkamais filtrais. Šio spalvotų nuotraukų gamybos metodo išradėjas yra Thomas Sutton.
6. Pirmą kartą nufotografuotas saulės užtemimas. Pirmąjį pilną saulės užtemimą nuotraukoje 1851 m. liepos 28 d. įamžino Julius Berkowski.
7. „Afghan Girl“ arba Šarbat Gula. 1984 m. buvo padarytas Sharbat Gula portretas. Nuotrauka, kuri buvo pavadinta „Afghan Girl“, 1985 m. birželio mėn. buvo išspausdinta ant „National Geographic“ žurnalo viršelio. Ši nuotrauka tapo žinoma visame pasaulyje ir iki šiol yra
viena iš pačių populiariausių XXI a. nuotraukų. Tačiau įdomiausia yra tai, kad nuotraukoje matoma mergina apie savo pasaulinę šlovę sužinojo tik praėjus beveik 20 metų po nuotraukos paskelbimo.
8. Didžiausia fotoaparatų kolekcija. Pati didžiausia pasaulyje fotoaparatų kolekcija priklauso Mumbajuje (Indija) gyvenančiam fotografui Dilish Parekh. Jam priklausančią kolekciją sudaro apytiksliai 4500 fotoaparatų.
9. „Adobe Photoshop“. Daugybė žmonių šiandien puikiai žino, kas yra „Adobe Photoshop“ programa. Tiesą sakant, ji yra pati populiariausia pasaulyje grafikos redagavimo programa. Tačiau tik nedaugelis žino, kad ją sukūrė broliai Knoll dar 1987 m., o pirmasis šios programos pavadinimas buvo „ImagePro“. Kiek vėliau šią programą nupirko „Adobe“ kompanija ir suteikė jai naują pavadinimą „Photoshop“.
10. Skaitmeninės nuotraukos tausoja aplinką. Dauguma nuotraukų gamybai naudojamų cheminių medžiagų yra kenksmingos ir pavojingos – tiek žmogui, tiek ir mus supančiai aplinkai. Tokios cheminės medžiagos taip pat turi būti sunaikinamos tinkamu būdu. Priešingu atveju teršiama aplinka. Todėl skaitmeninės nuotraukos šiandien padeda saugoti gamtą.