Marijampolės 230 metų įkūrimo jubiliejui. Valentino Juraičio ir Romualdo Vilčinsko fotoparoda

MazojiLietuva.lt

Renginiai, susitikimai, asmenybės, istorija.
Facebook
LinkedIn
El.paštas
Spausdinti

 Paroda veikia P. Kriaučiūno viešojoje bibliotekoje Marijampolėje. Apie šimtą archyvinių miesto vaizdų demonstruojama interaktyviu būdu projektuojant vaizdus ant sienos, naudojant hologramas.

Jau vien dėl to, kad mūsų miestas įsikūręs Pašto Trakto Sankt Peterburgas -Varšuva-Paryžius atkarpoje, nebuvome provincialūs. Išskirtinė padėtis prie Rytų Europos tranzitinio kelio suteikė galimybių sparčiau augti, įsisavinti naujoves, kurias atveždavo pašto karietos…Palyginti jaunas mūsų miestas, skaičiuoja tik 230 metų, išgyveno daugybę santvarkų, laikmečių ir patyrė įvairiausių išbandymų.

Ši fotoparoda apie sovietmečio laikotarpį. Vyresniosios kartos miestiečiai dar gerai atsimena sovietmetį. Vinco Kudirkos -Kapso mažybiniu slapyvardžiu pasivadinęs, buvęs varpininkas Vincas Mickevičius vėliau pasuko į bolševikų kelią, davė miestui vardą Kapsukas.

1955 m. Marijampolė pradėta vadinti Kapsuku. 1989 m., prasidėjus Lietuvoje Atgimimui, miestui vėl sugrįžo Marijampolės vardas.

Ši fotografijų paroda atskleidžia tik trumpą beveik dvidešimties metų laikotarpį, kuris išliko fotografų archyvuose.

Du autoriai, bičiuliai Valentinas Juraitis, tuo metu būdamas moksleiviu, studentu,vėliau tapęs žurnalistu, įkūrė fotografijos žurnalą Vyzdys (www.vyzdys.com) ir Romualdas Vilčinskas ilgametis rajono laikraščio ,,Naujasis kelias”, vėliau – ,,Suvalkietis” fotokorespondentas.

Abu fotografai tuo metu daug fotografavo miestą.Kaip prisimena autoriai, važinėjo Romo vokišku NSU motociklu ir rusišku ,,Viatka” ir fotografavo. Fotografijų reikėjo ir fotoparodoms, ir spaudai.

Abu autoriai fotografais tapo ne tuščioje, plynoje vietoje. Jie išaugo maitindamiesi turtingu miesto fotografijos palikimu. Mokėsi iš tarpukario fotoatejė meistrų, žymaus fotografo Moisiejaus Buhalterio ir kitų sukurtų darbų. O vėliau aktyvai dalyvavo ir 1957 metais įkurto ,,Sūduvos” fotoklubo veikloje. Bendravo, mokėsi iš vyresnių kolegų. O buvo iš ko pasimokyti: tai Romualdas Pačėsa, Vytautas Žukauskas, Stasys Rūškys, Petras Zaronskis, Viktoras Gulmanas, Antanas Senkaitis, Romas Rūsteika, Jonas Šidlauskas, Vladas Skarickas ir kiti vyresniosios kartos fotografai, kraštotyrininkai.

Atrenkant vaizdus šiai parodai dar kartą buvo patikrinta fotografijų vertė ir ilgaamžiškumas.

Dar kartą įsitikinta, kaip svarbu fiksuoti ne tik vėliavų, prizų įteikimo akimirkas, posėdžius, bet ir gyvenimo pulsą: miesto gatvių panoramas, būdingas miestiečių aprangas, madas, turgų ir zujantį transportą mieste .

Džiugu, kad fotografų archyvuose išliko įvairių vaizdų ir juos gali pamatyti žiūrovai.

 

Valentinas Juraitis. ,,Sūduvos” kinoteatras. Kapsukas (Marijampolė) 1973..

 

Valentinas Juraitis. Autobusų stotis ir S. Bartlingio vaistinė. Kapsukas (Marijampolė)  1980.

Panašūs straipsniai

Aleksandras Ostašenkovas: Neįvardytas laikas

  2024 m. vasario 1 d., ketvirtadienį, 17.30 val. Fotografijos muziejuje (Vilniaus g. 140, Šiauliai) atidaroma fotomenininko Aleksandro Ostašenkovo paroda „Neįvardyto laiko