Tai turbūt populiariausias fotografui užduodamas klausimas. Deja, ne kiekvienas yra pasirengęs išgirsti atitinkamą atsakymą. Mūsų šalyje žmonės visko norėtų už ačiū. Tiesą sakant, tai akivaizdu, nes šiais laikais fotografuojama skaitmeniniu fotoaparatu, vadinasi, fotosesija kaip ir nieko nekainuoja, nes nėra būtinybės pirkti fotojuostą ir spausdinti nuotraukas. Jas galima laikyti ir perduoti kompaktiniame diske arba USB atmintinėje. Matyt, todėl kai kurie įsivaizduoja, kad fotografo paslaugos turi būti nemokamos. Na, kraštutiniu atveju, aišku, jis gali dirbti už maistą. Pagalvokime apie tai, kiek iš tikrųjų fotosesija kainuoja fotografui. Nenagrinėsiu visų detalių išsamiai, tik bandysiu sudaryti bendrą vaizdą. Pavyzdys bus vidutinis vestuvių ir portretų fotografas Lietuvoje.
1. |
Fotokamera. Savaime suprantama, jog, norint fotografuoti, reikalinga fotokamera. Gerai nufotografuoti reikalinga gera fotokamera. Kartą per dvejus–trejus metus ją reikia pakeisti tam, kad galėtum žengti koja kojon su naujomis technologijomis. Mėgstamiausia vestuvių fotografų fotokamera NIKON D700 ar CANON 5D Mark II kainuoja maždaug 7000 litų. Tai vidutiniškai 194 Lt per mėnesį (skaičiuojant kainą per trejus metus). Jei fotografas dirba profesionaliai, jam reikalingas ne vienas fotoaparatas, visada po ranka turėtų būti ir atsarginis, na, dėl visko. Perkant fototechniką, taupyti tiesiog negalima. Tai vis dėlto pagrindinis fotografo įrankis. Tačiau reikia pripažinti: jeigu fotografas turi „kreivas rankas”, net pats brangiausias fotoaparatas jam nepadės pasiekti geresnių rezultatų. Su kiekvienu įrankiu reikia mokėti dirbti. Taip, fotografuoja ne kamera, o žmogus. Taip, jūs galite ir su „muiliniu” fotoaparatu padaryti šedevrą, bet po dviejų savaičių jums nusibos kankintis. Reikia fotografuoti, o „muilinukas” išsidirbinėja: tai didelis triukšmas nuotraukose (prasta nuotraukos kokybė, nėra detalumo), tai odos spalvos nenatūralios, išblukusios, fonas nesulietas taip, kaip tai padarytų fiksuoto židinio nuotolio portretinis objektyvas. Jūs netgi negalite atspausdinti nuotraukos didesniu formatu, nes nepakanka rezoliucijos.
2. |
Objektyvas ir blykstė. Vestuvių fotografai dažniausiai su savimi turi 2–3 objektyvus, kurių bendra kaina siekia apie 8000 litų. Bet tai yra ilgalaikė investicija, galima sakyti, kad jų tarnavimo laikas yra maždaug 8 metai. Taigi apie 83 Lt per mėnesį. Kadangi fotografuojama ne vien tik dienos šviesoje, reikalinga ir blykstė, kuri tarnauja tikrai ne amžinai, lempa dažnai perkaista ar perdega. Tarkim, kad jos užteks trejiems metams, o kainuos apie 1200 Lt, taigi dar 33 Lt per mėnesį.
3. |
Kompiuteris, programinė įranga, atminties kortelės, vaizduoklis, planšetinis kompiuteris, informacijos kaupimo įrenginiai – visa tai kainuoja apie 5000 litų. Ši įranga sensta greitai, todėl būtų gerai atnaujinti ją kas dvejus metus. Tai bus dar 208 Lt per mėnesį.
Apibendrinus galima teigti, kad, norint padaryti geras ir kokybiškas nuotraukas, fotografas turi išleisti 520 Lt per mėnesį vien technikai.
Ar tai asmeninė fotosesija, ar tai vestuvės, vis vien kažkur reikės važiuoti ir tempti su savimi įrangą bei inventorių. Pamirškite apie viešąjį transportą. Taip, galima važiuoti taksi, bet tai nėra geras variantas, taigi be nuosavos mašinos čia neišsisuksi.
4. |
Automašina (10 tūkst. Lt / amžius – 5 metai) + išlaikymas (500 Lt per mėnesį) – tai bus papildomai dar 650 Lt per mėnesį. Suprantama, tai yra brangiau nei važinėti taksi, tačiau 100 kartų geriau. Turint nuosavą automobilį, atsiranda galimybė dirbti visoje šalyje, nereikia apsiriboti tik vienu miestu.
5.Fotografui reikia kažkur gyventi. Išsinuomoti, tarkim, vieno kambario butą Vilniuje ir išlaikyti jį per mėnesį kainuoja nuo 800 iki 1000 litų. Špyga jums, jeigu kažkas pasakys, kad tai nėra būtina priskaičiuoti. Dažniausiai butas ir yra fotografo darbo vieta po fotografavimo (kadangi fotografo darbas toli gražu nesibaigia padarius fotosesiją). Ne visiems tėvai jį nuperka, o kažkur gyventi reikia. Ir jeigu fotografas verčiasi tik iš fotografavimo, tai būtent iš šių pinigų jam reikia mokėti už gyvenamąją vietą.
6. |
Maitinimas – tai dar apie 500 litų. Papildomos išlaidos (kultūros renginiai, nueiti su mergina į restoraną ar tiesiog turėti smulkioms išlaidoms) – 400 litų. Aprangą pamirškime, įsivaizduokime, kad jos nėra.
Na, ką mes gavome? Maždaug 3000 Lt (+/ – priklauso nuo to, kokie fotografo poreikiai, ir nuo to, ką jis turi pirmai pradžiai) per mėnesį, kad būtų įmanoma gyventi ir normaliai dirbti.
Dabar pabandykime įsivaizduoti, kaip dirba fotografas. Fotografas – kūrybos žmogus, ne tas, kuris „Kodak” salone mygtuką spaudo darydamas nuotraukas dokumentams. Kas fotografuoja, tas supranta, jog tam reikia daug pastangų ir energijos. Kiekvieną dieną fotografuoti ir fotografuoti siekiant gero rezultato – labai sunku. Aš nekalbu apie konvejerį, aš kalbu apie individualų produktą. Juk jūs, kai ateinat į fotosesiją, norit gauti kažką individualaus. Nenorite 3–4 standartinių pozų toje pačioje vietoje, tiesa?
Todėl, blaiviai mąstant, per savaitę galima padaryti 3–4 geras fotosesijas, trunkančias po 3–4 valandas. Likusį laiką užima klientų paieškos, nuotraukų redagavimas, retušavimas ir poilsis.
Taigi 12–16 fotosesijų per mėnesį turėtų kainuoti ne mažiau kaip 3000 litų, o viena fotosesija – apie 200 Lt, su sąlyga, kad bus 3–4 filmavimai kiekvieną savaitę. Tokia yra savikaina. Pasamdžius asistentą, dizainerį, vizažistą, kaina dar labiau išaugs. Mokesčiai – tai dar viena įdomesnė tema. Vos tik fotografas užsinorės oficialiai tvarkyti savo verslą, jo išlaidos pradės augti. Todėl, kad daug Vyriausybės pareigūnų irgi nori valgyti fotografo sąskaita.
Dabar jūs suprantate, kiek turėtų kainuoti profesionali fotosesija? Beje, o kiek esate pasirengę mokėti už ją?
Jevgenijus Kirilenko
VYZDYS