Laiko mašiną atsukus… „Mažosios Lietuvos panemuniais ir pamariais“I knyga

MazojiLietuva.lt

Renginiai, susitikimai, asmenybės, istorija.
Facebook
LinkedIn
El.paštas
Spausdinti

Knygynuose pasirodė Lietuvos istorijos ir etnografijos mylėtojų laukta Martyno Purvino I knyga iš serijos „Mažosios Lietuvos panemuniais ir pamariais“. Tai puikaus dizaino ir geros poligrafinės kultūros leidinys su iliustracijomis (gyvenviečių aprašymo santr. vokiečių ir rusų kalbomis, 344 p., tiražas 1500 egz.), skirtas buv. Ragainės apskrities senųjų gyvenviečių prie Nemuno istorijai, kurį išleido VšĮ „Vorutos“ fondas Trakuose.

Darbštusis Valstybinės Jono Basanavičiaus ir kitų premijos laureatas, Lietuvos kultūros paveldo tyrėjas, senųjų kaimų, liaudies architektūros žinovas, kraštovaizdžio ir urbanistikos vertintojas, pedagogas, publicistas ir enciklopedininkas, doc. dr. Martynas Purvinas nuo 1980 m. tyrė Mažosios Lietuvos kultūros paveldą, surinko gausią istoriografinę medžiagą ne tik Lietuvoje, bet ir Vokietijoje. Šio krašto tema jau išspausdinta ne viena jo monografija, knyga ar žinynas.

Knyga iliustruojama autoriaus 1990–2000 m. darytomis ir kitų nuotraukomis. Kelionę laiku pradedama nuo buvusios valstybės sienos tarp gretimų valstybių (Vokiečių ordino valstybės, vėliau Prūsijos kunigaikštystės, Prūsijos valstybės, Vokietijos imperijos iš vienos pusės bei LDK, Abiejų Tautų Respublikos, Rusijos imperijos iš kitos pusės), toliau aprašomos žemyn upe buvusios senosios gyvenvietės abiejuose Nemuno krantuose. Pradžioje aprašoma buvusi pasienio gyvenvietė Smalininkai, Kasikėnai dešiniajame krante, tada persikeliama į kitą pusę (dab. Rusijos valdomame Karaliaučiaus krašte (Kaliningrado srityje)) – Šilėnai, Senieji ir Naujieji Lubėnai, vėl grįžtama į Lietuvą (Viešvilė, Pagulbiniai ir Antgulbiniai (Baltriškės)), tada vėl atgal į kairįjį krantą (Trapėnai, Būdupėnai, Treibgiriai ir Mėžiai), vėl į dešinį krantą (Baltupėnai, Šereiklaukis ir jo dvaras) ir baigiama kitame krante (Ąžuolynai, Nemunija, Raudžiai ir Bambė, Eisuliai, Tusainiai ir Karlsbergas, Ragainė, Ragainės Sendvaris ir Naudvaris).

Pateikiama kiekvienos gyvenvietės vystymosi istorija, gyventojų skaičius, tautybė ir tikyba (pagr. ev. liuteronų), parapijos, kapinės (faktiškai beveik sunaikintos), žemės ir pievų plotai, gyvulių skaičius, pajamos ir mokesčiai, pastatai, keliai, pramonė, amatai, kultūrinė veikla ir kiti statistiniai duomenys nuo seniausių laikų iki šių dienų.

Beje, šių gyvenviečių aprašymai jau buvo skelbti nacionaliniame Lietuvos istorijos laikraštyje „Voruta“.

Algirdas Mikas ŽEMAITAITIS, Vilnius

www.voruta.lt

www.mazoji-lietuva.lt

Panašūs straipsniai

Aleksandras Ostašenkovas: Neįvardytas laikas

  2024 m. vasario 1 d., ketvirtadienį, 17.30 val. Fotografijos muziejuje (Vilniaus g. 140, Šiauliai) atidaroma fotomenininko Aleksandro Ostašenkovo paroda „Neįvardyto laiko