Darius Žiūra: Portretai

MazojiLietuva.lt

Renginiai, susitikimai, asmenybės, istorija.
Facebook
LinkedIn
El.paštas
Spausdinti

Nacionalinėje dailės galerijoje (Vilnius, Konstitucijos pr. 22) veikia Dariaus Žiūros paroda fotografijos  ir video projektai ,,Portretai”.

Darius Žiūra gimė 1968 m. Joniškėlyje, 1991–1997 m. Vilniaus dailės akademijoje studijavo tapybą, o 2017 m. jam buvo suteiktas meno daktaro laipsnis Vilniaus dailės akademijoje. Gyvena ir dirba Vilniuje. Žiūra, kaip sufleruoja pavardė, yra neįprastai jautrus žiūrėjimo – šios fundamentalios veiklos – pažadams ir spąstams. Pastaruoju metu jo žvilgsnį dažniausiai filtruoja bei fiksuoja fotoaparato objektyvas, nors nuo dešimtojo dešimtmečio pabaigos jis daug dirba ir su video.

Šioje parodoje pristatomi keturi D. Žiūros kūriniai, įkūnijantys ir tuo pat metu nagrinėjantys portreto, laiko, vietos ir visuomenės sampratas.
„Gustoniai” (tęsiama nuo 2001 m.) – tai serija, kas trejus metus papildoma nauja dalimi. Kiekvieną dalį sudaro daugybė nebylių 60 sekundžių trukmės videoportretų, vaizduojančių šiam kūriniui pavadinimą suteikusio kaimo gyventojus. Eksponuojamos aštuonios 2001, 2004, 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 ir 2022 m. sukurtų filmų projekcijos. Jose atsispindi laiko tėkmė Lietuvos kaime ir tai, kaip videomedijos tobulėjimas veikia portretavimą.
„Portretuose” (tęsiama nuo 2005 m.) užfiksuota pirmoji Lietuvos gyventojų karta, gimusi po nepriklausomybės atgavimo. 2005 m. D. Žiūra keliavo po Lietuvą ir nufotografavo bei nufilmavo 428 vaikus, daugiausia mergaites, kuriems tuo metu buvo nuo trejų iki penkiolikos metų. Pandemija atidėjo menininko sumanymą pratęsti šį projektą tiksliai po penkiolikos metų, tačiau 2021-22 m. jam pavyko iš naujo aplankyti 220 buvusių modelių, dabar gyvenančių aštuoniose skirtingose šalyse. Tik keli liko kaimuose ir miesteliuose, kuriuose menininkas juos sutiko pirmąsyk. Parodoje eksponuojamą „Portretų” versiją sudaro dvi fotografijų serijos po 20 atspaudų ir dvi videoserijos po 203 vaizdus.. Visgi D. Žiūros taikomas metodas yra unikaliai transdiscipliniškas, įtraukiantis įvairius – statiškus ir judančius – parodų salėje rodomus vaizdus.

Ši paroda veikia didžiulėje salėje, kurioje būna organizuojamos menininkų parodos, bet ir dėl atininkamų reikalavimų ir aukščiausio lygio  Europos Sąjungos, tarp jų ir Šiaurės Tarybos renginiai, politikų susitikimai.

Įvaldyti  kelių šimtų kvadratinių metrų  erdvę  pasitelkti talkininkai: parodos kuratorius Anders Kreuger, parodos architektas Mindaugas Reklaitis, dizainerė Laura Grigaliūnaitė, projekto koordinatorius Giedrius Gulbinas.

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba
Projekto partneris LRT
Informacinis rėmėjas „JcDecaux”
Projektą remia Exterus”, „Fundermax”

Panašūs straipsniai

Aleksandras Ostašenkovas: Neįvardytas laikas

  2024 m. vasario 1 d., ketvirtadienį, 17.30 val. Fotografijos muziejuje (Vilniaus g. 140, Šiauliai) atidaroma fotomenininko Aleksandro Ostašenkovo paroda „Neįvardyto laiko