Daiva Kairevičiūtė: Paryžius. Kažkur prie Senos

MazojiLietuva.lt

Renginiai, susitikimai, asmenybės, istorija.
Facebook
LinkedIn
El.paštas
Spausdinti

Daiva Kairevičiūtė, grafikė, fotografė. 1996 m. baigė Vilniaus dailė akademijoje  grafikos magistro studijas, parodose dalyvauja nuo 1995 metų. 2002 metais tapo  Lietuvos dailininkų sąjungos nare, nuo 2019 m. Lietuvos fotomenininkų sąjungos narė.

Daivą  Kairevičiūtę žiūrovas pažįsta daugiau kaip  grafikę su jos išgrynintais  moterų siluetais, menininkė  yra piešinio meistrė, savo negatyvo principu kuriamose figūrose, grakščiuose siluetuose, sugebanti talpinti tiek estetiškąją, “dieviškąją” žmogaus prigimtį bet ir demoniškojo pasaulio elementus, tūnančius kiekvieno iš personažų sielose bei mintyse. Pagrindinė dailininkės herojė – laisva, stipri moteris, kuri tarsi šoka savo paslaptingą gyvenimo šokį. Kartais ji įsikūnija į augalą, paukštį ar laukinį gyvūną, pabrėžiant žmogaus sielos gaivališkumą ir stiprų ryšį su gamta.

Socialiniuose tinkluose( facebooke) ji pašmaikštauja  pasidalindama groteskinėmis gatvės scenomis kolegų menininkų  portretais ar šuniukų , paukščiųnetikėtomis nuotraukomis.

Vilniaus knygų mugėje  autorė žurnalo „Literatūra ir menas“ stende pristatinėjo  savo naują atvirukų seriją – „ Kažkur prie Senos“. Tuomet ir pasikalbėjome:

– Tavo pirmoji profesija esi grafikė, gal todėl  žvelgiant į tavo fotografijas nejučiomis pamatai pieštuku tarsi  apvestas  linijas. Detalių taupumas,  išgryninta kompozicija. Koks kelias atvedė tave į fotografiją?

Viskas įvyko netikėtai, gavau dovanų fotoaparatą savo grafikos darbų fotografavimui bet pasisuko taip kad  su juo prasidėjo mano fotografinė kelionė. Man patinka šlaistytis gatvėmis,  stebėti  aplinką, žmones, tad fotoaparatas rankose tai tas įrankis kuris pagauna ir užfiksuoją akimirką.Fotografuojant  man įdomus netikėtumo,prieštaringumo momentas. Bet iš esmės esu humanistinės fotografijos šalininkė. Fotografijomis nieko neteigiu, žiūrovas žiūrėdamas į nuotrauką sukuria savo istoriją ir kiek žiūrinčių tiek ir nuotraukos versijų, įdomu būna skaityti į  fb įkeltų nuotraukų komentarus, rašantis per vaizdą atskleidžia savo

–  Šios fotografijos apie Paryžių.Jei kalbėtų geografai, tai  koordinatės,  ilguma ir platuma: ,,kažkur prie Senos”. Kaip gimė ši tema , idėja?

-Tai buvo mano pirma kelionė į Paryžių. Pilna romantinių iliuzijų važiavau patirti Paryžių. Ir ką, nieko ypatingo! Didmiestis pilnas suvažiavusių iš viso pasaulio žmonių gyvenimo. Ir kaip kam pasisekė, kažkas miega gatvėje po suolu kažkas šilkais apsiklojęs barokinėje lovoje. Tokia Paryžiaus įvairovė ir visiems užtenka vietos, nemačiau smerkiančių veidų, galbūt tai ir yra tas Paryžiaus žavesys – laisvė.

Atvykome kartu su Mindaugu Šnipu į Paryžių turėdami du tikslus – fotografija ir susipažinti su  kultūros ir meno klodais. Diena iš dienos lankėme muziejus , parodas, tai buvo gera kultūrinio paveldo  ir visos tos meno dvasios įkrova tyrinėjantį kūrinių originalus.

O fotografui Paryžiuje medžiagos iki ausų, kasdien gali išeiti į medžioklę ir parsinešti bent dvi įdomesnes nuotraukas… Gyvenome šalia Senos pačiame Paryžiaus centre tai ir įspūdžiai iš ten.

-Senos upės savaitgalio pakrančių gyvenimą ir vidurinės klasės   paryžiečių  kasdienybę yra  fotografavęs  garsus IZIS (Izraelis Bidermanas), kilęs iš Marijampolės. Tai buvo 50-60 -ųjų miesto dvasia. Kiek  tau artima  bressoniška  fotografijos samprata?

Izio fotografijos labai geros, bressoniško kvapo, labai prie širdies. Juk Bressonas ir Izis buvo bendražygiai, to paties rango fotografai, žurnalistai, menininkai, tik  pastarasis rytų kraštuose  dėl ,,geležinės uždangos” mažiau žinomas.

Vaikštinėjant Senos apylinkėmis ir pakrantėmis mane stebino laisvumo ir  tolerancijos  atmosfera.. Niekam nerūpėjo ir netrukdė, kad tu fotografuoji. Galbūt tai ir yra ta paryžietiška dvasia.

Kalbėjosi V. Juraitis

Daiva Kairevičiūtė. Kažkur prie Senos. Paryžius 2022

Daiva Kairevičiūtė. Kažkur prie Senos. Paryžius 2022

Daiva Kairevičiūtė. Kažkur prie Senos. Paryžius 2022

Daiva Kairevičiūtė. Kažkur prie Senos. Paryžius 2022

Daiva Kairevičiūtė. Kažkur prie Senos. Paryžius 2022

Daiva Kairevičiūtė. Kažkur prie Senos. Paryžius 2022

Daiva Kairevičiūtė. Kažkur prie Senos. Paryžius 2022

Daiva Kairevičiūtė. Kažkur prie Senos. Paryžius 2022

Daiva Kairevičiūtė. Kažkur prie Senos. Paryžius 2022

Daiva Kairevičiūtė.Kažkur prie Senos. Paryžius 2022

Daiva Kairevičiūtė. Grafika

Daiva Kairevičiūtė. Scena

Daiva Kairevičiūtė. Grafika

Panašūs straipsniai

Aleksandras Ostašenkovas: Neįvardytas laikas

  2024 m. vasario 1 d., ketvirtadienį, 17.30 val. Fotografijos muziejuje (Vilniaus g. 140, Šiauliai) atidaroma fotomenininko Aleksandro Ostašenkovo paroda „Neįvardyto laiko