Birutė Kurtinaitienė: Gimtojo miesto panoramos

MazojiLietuva.lt

Renginiai, susitikimai, asmenybės, istorija.
Facebook
LinkedIn
El.paštas
Spausdinti

Birutė Kurtinaitienė

Inžinierės diplomą turinti marijampolietė Birutė Mizaraitė – Kurtinaitienė negalėtų pasakyti, kada  tiksliai susidomėjo fotografija. Tai buvo seniai, dar senesnis yra  šeimos santykis su fotografija.

,,Mano senelis Juozas Mizeras, gyvendamas Leipalingyje, ne tik fotografavo, bet ir taisė fotoaparatus, tarpukariu vėliau turėjo autobusą ir keleivius vežiojo iš Marijampolės  iki Kauno, Utenos. Mano tėvas Vincas irgi domėjosi fotografija, fotoaparatai mūsų  namuose  ir visa kita įranga  buvo šalia.” – kalba pašnekovė.

,,Toliau mokiausi savarankiškai, studijuodama specialią literatūrą. Iš pradžių buvo tik mėgėjiškos bei šeimos nuotraukos. Kartą  Marijampolės kultūros centre aplankiau fotografės iš Lenkijos parodą. pagalvojau, jog  ir aš turiu daug  vaizdų gal ne prastesnių, todėl ryžausi pirmajai savo parodai. O parodų buvo ne viena: gimtajame mieste, Birštone, Druskininkuose, Lietuvos Respublikos  Seime ir dalyvaujant kolektyviniuose projektuose.

Fotografė  yra išbandžiusi  save skirtingose  veiklose: pedagogė – ilgus metus  moksleiviams profesinėje technikos mokykloje dėstė mechaniką, braižybą, įmonėje dirbo  personalo vadove.

Birutei fotografija tai ne tik pomėgis – tai gyvenimo būdas. Dalyvaujant fotomenininkų ir dailininkų pleneruose  jai atėjo mintis išplėtoti vieną temą,  vieną idėją. Kilo mintis parodyti šiandieninę Marijampolę panoramoje.

 

Kita vertus  būtina pažymėti ir kita.  Žvelgiant  į  Marijampolės istoriją  matome, kad miestas  ir jo  įvairios valdžios  sugebėdavo  pataikaujančiai prisitaikyti prie naujos tvarkos,  prie naujų reikalavimų.

Gal būt tai istorijos tradicija pūsti pagal naujus vėjus: juk  miestas yra  ant tarptautinio  Pašto trakto: Peterburgas-Varšuva- Paryžius. Sovietmečiu Marijampolė (Kapsukas) vienas  pirmųjų  šalyje skubėjo naikinti  miesto senamiestį, faktiškai sunaikino istorinę miesto aikštę.

Ir šiandien taip pat miestas skuba pasiduoti  globalizmo tendencijoms. Emigracijos fone skausmingai ieško savojo veido. Greito maisto  kavinės, neatnešančios  sveikatos   jų lankytojams, prekybų centrai užima vertingiausius  miesto plotus.  Taip, kinietišku granitu išklotos  aikštės  ir  gatvės  gyventojams,   ir svečiams suteikia  patogumų. Visa tai galima  įžvelgti fotografijų panoramose.

Birutė sukūrė ir išleido  fotoalbumą ,,Marijampolė panoramoje”. Gimtasis miestas fotografės darbuose – jaunatviškas, modernus, įspūdingai šviežias ir gražus.

,,Likau patenkinta, kad galiu parodyti, ką matau 180 laipsnių kampu. Kiekvienas galime atrasti kitų, vis naujų matymo kampų, juos fotografuoti, įamžinti… Miestą kiekvienas matome savaip: asmeniškai, visuomeniškai, per jausmų ir žinių prizmę… Išgyvename giminės, šeimos, darbo ir poilsio džiaugsmų ir liūdesių akimirkas…

 

Auga jaunoji karta, puikuojasi prieš  saulę sutvarkyti parkai, šviesomis mirguliuoja trykštantys fontanai, rieda traukiniai, gaudžia staklės, varpai ir vargonai….Svarbiausia, kad Marijampolė – gyvas, dirbantis, kuriantis, vaikus auginantis miestas,”- sako autorė.

 

 

Parengė V. Juraitis

Birutė Kurtinaitienė. Panorama 1. Marijampolė, 2016

Birutė Kurtinaitienė. Panorama 2. Marijampolė, 2016

Birutė Kurtinaitienė.Panorama 3. Marijampolė, 2016

Birutė Kurtinaitienė. Panorama 4. Marijampolė, 2016

Birutė Kurtinaitienė.Panorama 5. Marijampolė, 2016

Birutė Kurtinaitienė.   Panorama 6. Marijampolė, 2016

Birutė Kurtinaitienė.   Panorama 7. Marijampolė, 2016

Birutė Kurtinaitienė.   Ray Bartkaus parodoje. Marijampolė, 2016

 

Birutė Kurtinaitienė.   Panorama 8. Marijampolė, 2016

Panašūs straipsniai

Aleksandras Ostašenkovas: Neįvardytas laikas

  2024 m. vasario 1 d., ketvirtadienį, 17.30 val. Fotografijos muziejuje (Vilniaus g. 140, Šiauliai) atidaroma fotomenininko Aleksandro Ostašenkovo paroda „Neįvardyto laiko