Birutė Kurtinaitienė
Inžinierės diplomą turinti marijampolietė Birutė Mizaraitė – Kurtinaitienė negalėtų pasakyti, kada tiksliai susidomėjo fotografija. Tai buvo seniai, dar senesnis yra šeimos santykis su fotografija.
,,Mano senelis Juozas Mizeras, gyvendamas Leipalingyje, ne tik fotografavo, bet ir taisė fotoaparatus, tarpukariu vėliau turėjo autobusą ir keleivius vežiojo iš Marijampolės iki Kauno, Utenos. Mano tėvas Vincas irgi domėjosi fotografija, fotoaparatai mūsų namuose ir visa kita įranga buvo šalia.” – kalba pašnekovė.
,,Toliau mokiausi savarankiškai, studijuodama specialią literatūrą. Iš pradžių buvo tik mėgėjiškos bei šeimos nuotraukos. Kartą Marijampolės kultūros centre aplankiau fotografės iš Lenkijos parodą. pagalvojau, jog ir aš turiu daug vaizdų gal ne prastesnių, todėl ryžausi pirmajai savo parodai. O parodų buvo ne viena: gimtajame mieste, Birštone, Druskininkuose, Lietuvos Respublikos Seime ir dalyvaujant kolektyviniuose projektuose.
Fotografė yra išbandžiusi save skirtingose veiklose: pedagogė – ilgus metus moksleiviams profesinėje technikos mokykloje dėstė mechaniką, braižybą, įmonėje dirbo personalo vadove.
Birutei fotografija tai ne tik pomėgis – tai gyvenimo būdas. Dalyvaujant fotomenininkų ir dailininkų pleneruose jai atėjo mintis išplėtoti vieną temą, vieną idėją. Kilo mintis parodyti šiandieninę Marijampolę panoramoje.
Kita vertus būtina pažymėti ir kita. Žvelgiant į Marijampolės istoriją matome, kad miestas ir jo įvairios valdžios sugebėdavo pataikaujančiai prisitaikyti prie naujos tvarkos, prie naujų reikalavimų.
Gal būt tai istorijos tradicija pūsti pagal naujus vėjus: juk miestas yra ant tarptautinio Pašto trakto: Peterburgas-Varšuva- Paryžius. Sovietmečiu Marijampolė (Kapsukas) vienas pirmųjų šalyje skubėjo naikinti miesto senamiestį, faktiškai sunaikino istorinę miesto aikštę.
Ir šiandien taip pat miestas skuba pasiduoti globalizmo tendencijoms. Emigracijos fone skausmingai ieško savojo veido. Greito maisto kavinės, neatnešančios sveikatos jų lankytojams, prekybų centrai užima vertingiausius miesto plotus. Taip, kinietišku granitu išklotos aikštės ir gatvės gyventojams, ir svečiams suteikia patogumų. Visa tai galima įžvelgti fotografijų panoramose.
Birutė sukūrė ir išleido fotoalbumą ,,Marijampolė panoramoje”. Gimtasis miestas fotografės darbuose – jaunatviškas, modernus, įspūdingai šviežias ir gražus.
,,Likau patenkinta, kad galiu parodyti, ką matau 180 laipsnių kampu. Kiekvienas galime atrasti kitų, vis naujų matymo kampų, juos fotografuoti, įamžinti… Miestą kiekvienas matome savaip: asmeniškai, visuomeniškai, per jausmų ir žinių prizmę… Išgyvename giminės, šeimos, darbo ir poilsio džiaugsmų ir liūdesių akimirkas…
Auga jaunoji karta, puikuojasi prieš saulę sutvarkyti parkai, šviesomis mirguliuoja trykštantys fontanai, rieda traukiniai, gaudžia staklės, varpai ir vargonai….Svarbiausia, kad Marijampolė – gyvas, dirbantis, kuriantis, vaikus auginantis miestas,”- sako autorė.
Parengė V. Juraitis
Birutė Kurtinaitienė. Panorama 1. Marijampolė, 2016
Birutė Kurtinaitienė. Panorama 2. Marijampolė, 2016
Birutė Kurtinaitienė.Panorama 3. Marijampolė, 2016
Birutė Kurtinaitienė. Panorama 4. Marijampolė, 2016
Birutė Kurtinaitienė.Panorama 5. Marijampolė, 2016
Birutė Kurtinaitienė. Panorama 6. Marijampolė, 2016
Birutė Kurtinaitienė. Panorama 7. Marijampolė, 2016
Birutė Kurtinaitienė. Ray Bartkaus parodoje. Marijampolė, 2016
Birutė Kurtinaitienė. Panorama 8. Marijampolė, 2016