ANTANAS SUTKUS. „KOSMOS“

MazojiLietuva.lt

Renginiai, susitikimai, asmenybės, istorija.
Facebook
LinkedIn
El.paštas
Spausdinti

Nacionalinėje dailės galerijoje (Konstitucijos pr. 22, Vilnius) 2018 m. buvo surengta  fotografo Antano Sutkaus retrospektyva „KOSMOS“, skiriama Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui paminėti.Šioje parodoje buvo išsamiai pateikta fotografo kūryba.

Sutkus tapo savo laikmečio metraštininku, jo atvaizduose atsispindi Lietuvos ir jos gyventojų veidas. Iki šiol mus jaudina ryškiausias jo darbas – ciklas „Lietuvos žmonės“, kurį fotografas kūrė nuo 6-ojo dešimtmečio pabaigos. Jame atrandame kasdienio gyvenimo scenas, kuriose žmonės elgiasi natūraliai: tai įprastas, nepagražintas gyvenimas.

Žodis „Kosmos“ graikiškai reiškia visų daiktų ir laiko visumą, taigi daugiau nei galime matyti, ir pasak A. Sutkaus retrospektyvos kuratorių, labai gerai dera su fotografo visuotinumo siekiu: ji atspindi žmones, šalį, liūdesį ir džiaugsmą, dangų ir vandenį, vienatvę, senatvę, džiaugsmą ir žaidimą. Paroda, kurioje rodoma beveik 300 kūrinių ir dalis jų yra anksčiau niekada nematyti, siūlo naują žvilgsnį į itin vertingą vieno iš Europos fotografijos gigantų kūrybą. Projektą bendradarbiaudami organizuoja trijų šalių: Lietuvos, Prancūzijos ir Vokietijos, – meno profesionalai ir institucijos.

Vienas parodos kuratorių, fotografas Gintaras Česonis teigė, jog A. Sutkus yra išskirtinė Lietuvos fotografijos figūra. „A. Sutkus yra nepaprastai svarbus visam kultūros laukui. Su jo kūryba užaugo ne viena karta. Nėra paprasta į ją pažvelgti naujai. Prisilietus prie Sutkaus archyvo daugelis pripažįsta, kad jo kūryba yra neaprėpiama, tai yra visa visata. Iš čia, turbūt, ir kilo parodos pavadinimas „KOSMOS“ – tai yra neaprėpiama daiktų ir laiko visuma“, – kalbėjo G. Česonis. Kitas parodos kuratorius Thomas Schirmböckas sakė, jog A. Sutkus, jo nuomone, yra vienas didžiųjų XX a. fotografų.

Jam antrino ir prie parodos kuravimo prisidėjęs Jeanas Marcas Lacabe, teigęs, jog A. Sutkus yra vienas iškiliausių fotografų Europoje ir vienas svarbiausių savo kartos kūrėjų. Jo teigimu, A. Sutkus dažnai vadinamas fotografu-humanistu, ir jį patį labiausiai žavi tai, kaip puikiai autorius jaučia fotografuojamus žmones.

Kalbėdami apie parodą kuratoriai pažymėjo, kad ši ekspozicija yra tiktai sukurta platforma parodai, kuri galėtų keliauti po pasaulio muziejus. Jau planuojama konkrečiai, kad ji 2013 metų rudenį bus pristatyta Vokietijoje, o 2020 metais – Prancūzijoje.

Kiekvienais metais Vokietijos fotografijos asociacija teikia Ericho Salomono premiją. Ji suteikta tokiems žymiems fotografams, kaip Martinas Parras, René Burri, Robertas Frankas, Barbara Klemm, Mary Ellen Mark bei daugeliui kitų svarbių menininkų. Pernai Ericho Salomono premija, pirmą kartą buvo įteikta ir lietuvių fotografui Antanui Sutkui.

Sutkus sakė: „Fotografai neturi daug šnekėti, fotografijos turi daugiau šnekėti už juos”, „Aš iki šiol galvojau, kad fotografija yra tarptautinė kalba. O dabar pamačiau, kad ne. Pasirodo, kad fotografiją, kaip ir literatūrą, reikia versti į užsienio kalbą. Kad pokomunistinę fotografiją Vakarai suprastų, jos kuratorius turi būti vakarietis, tekstai turi būti vakariečio – tada tu būsi išverstas į užsienio kalbą“, – apie tarptautinę kuratorių komandą kalbėjo fotografas.

Iš žurnalo ,,Vyzdys” 2018 nr. (3/4) 112

 

Antanas Sutkus. Katedros aikštė. Mergina. Vilnius, 1964

Antanas Sutkus. Pasimatymas. Kiemas. Vilnius, 1966

Antanas Sutkus. Po futbolo rungtynių. Vilnius, 1963

Antanas Sutkus. Pirmieji baikeriai. Klaipėda, 1974

Antanas Sutkus. Studentai. Vilnius

Antanas Sutkus. Maratonas Universiteto gatvėje. Vilnius, 1959

Antanas Sutkus.Darbo diena prasideda. Vilnius, 1963

Antanas Sutkus.Kaimo gatvė , Dzūkija, 1969

Antanas Sutkus. Komjaunimo – J.Basanavičiaus gatvių sankryža. Vilnius 1964

 

Antanas Sutkus.Šaligatvis. Vilnius, 1976

 

Antanas Sutkus. Balti bateliai. Vilnius, 1965

Panašūs straipsniai

Aleksandras Ostašenkovas: Neįvardytas laikas

  2024 m. vasario 1 d., ketvirtadienį, 17.30 val. Fotografijos muziejuje (Vilniaus g. 140, Šiauliai) atidaroma fotomenininko Aleksandro Ostašenkovo paroda „Neįvardyto laiko