Carrie Mae Weems – 2023 metų Hasselblado apdovanojimo laimėtoja

MazojiLietuva.lt

Renginiai, susitikimai, asmenybės, istorija.
Facebook
LinkedIn
El.paštas
Spausdinti

Carrie Mae Weems  paskelbta 2023 m. Hasselblad apdovanojimo laimėtoja ir tapo pirmąja juodaode moterimi istorijoje, laimėjusia prizą, į kurį įeina 2 milijonai Švedijos kronų (189 000 JAV dolerių). Šis apdovanojimas laikomas vienu prestižiškiausių apdovanojimų, įteikiamų už fotografijos kūrybą. Ankstesni laimėtojai yra žymiausi pasaulio fotografai- klasikai Avedon, Irving Pen, ir vėlesni  Nan Goldin, Miyako Ishiuchi, Graciela Iturbide ir kt.

Portlande, Oregone (JAV) gimusi Weems studijavo šiuolaikinį šokį, fotografuoti pradėjo būdama dvidešimties metų amžiaus.

Šiandien ji yra  instaliacijų, filmų, performanso ir fotografijos kūrėja.

C.M. Weems darbuose atsiskleidžia temos  aiškiai politinės, susijusios su feminizmu ir afroamerikietiška tapatybe, kur įvairiai sutelkiama asmeninė patirtis ir istoriniai archyvai.

Įgyvendindama savo idėjas siekdama pripažinimo nuėjo netrumpą kelią ir ši solidi Hasseblado premija – tai yra jau  pripažintos  menininkės vienas iš faktų ir laiptelių į pripažinimo sėkmę.

Ji ir pati jau yra  laimėtoja įvairiose srityse.

Autorė nuolat tyrinėjo skausmingą vergijos istoriją ir bendradarbiavo su Afrikos diaspora tokiuose darbuose kaip „Sea Island Series“ (1991–1992), taip pat „Vergų pakrantė“ ir „Afrika“ (abu 1993). Ji atliko nuodugnius tyrimus muziejuose ir archyvuose, kurių dėka kritiškai suaktyvino istorinius vaizdus tokiuose darbuose kaip „Iš čia aš pamačiau, kas atsitiko ir aš verkiau“ (1995–1996), „Džefersono siuita“ (1999), ir „Hamptono projektas“ (2000).

Nuo 1990-ųjų pabaigos ji taip pat ėmėsi filmavimo, nors fotografija išliko pagrindinė jos darbo dalis. Tarp jos trumpametražių filmų yra „Tamsesnio atspalvio žmonės“ ir „Įsivaizduok, jei tai būtumėte tu“ (abu 2017 m.), kuriuose nagrinėjamas policijos žiaurumas prieš afroamerikiečius ir smurtas juodaodžių bendruomenėse.

Weems dėstė fotografiją keliose kolegijose, įskaitant Sirakūzų universitetą Niujorke. Su trimsi menininkais 2002 m. ji įkūrė ,,Socialinių studiją 101″. Šis menininkų kolektyvas, kuris Sirakūzuose pradėjo kovos su smurtu kampaniją „Operation Activate“ (2011 m.), kurioje buvo tokie šūkiai kaip „Žmogus netampa“. žmogus nužudydamas kitą žmogų“. 2012 m. ji pradėjo mentorystės programą – Garso ir stiliaus institutą. 2020 m. ji vadovavo viešajai meno kampanijai Resist COVID Take, skirtą padėkoti būtiniems darbuotojams per COVID-19 pandemiją ir atkreipti dėmesį į neproporcingą koronaviruso poveikį juodaodžių, rudųjų ir čiabuvių bendruomenėms.

Carrie Mae Weems kūryba yra pristatyta Modernaus meno muziejus ir Metropoliteno meno muziejus Niujorke; Šiuolaikinio meno muziejus Los Andžele; ir Tate Modern Londone. Ji tapo pirmąja juodaode moterimi, kuri surengė retrospektyvinę parodą  Guggenheimo muziejuje Niujorke. Jos multimedijos instaliacijos neseniai buvo pagrindinės parodos „Daiktų forma“ (2021 m.) Park Avenue Armory Niujorke, Niujorke, ir naujausios retrospektyvinės parodos „A Great Turn in the Possible“ (2022 m.) dėmesio centre, buvo parodytas įvairiose vietose Barselonoje, Ispanijoje. Artimiausios 2023 m. personalinės parodos apima retrospektyvinius pristatymus Barbican Londone ir Kunstmuseum Basel, Šveicarijoje.

Paroda Hasselblad centre bus pirmoji menininkės personalinė paroda Švedijoje.

Valentinas Juraitis

Carrie Mae Weems       Moteris iš Sea-Islando apsirengusi baltai

Carrie Mae Weems                                                                             Luvras

Carrie Mae Weems                                           Virtuvė

Panašūs straipsniai

 Lietuvos fotografijos šventė Paryžiuje

Lietuvos sezono Prancūzijoje proga, lapkričio 8 d. Prancūzijos nacionalinė biblioteka, bendradarbiaudama su Kauno fotografijos galerija, istoriniuose BnF Richelieu rūmuose Bibliothèque Nationale de